Зона лісостепу
Мішані ліси
Зона мішаних лісів
Мішані ліси
Зона мішаних лісів
Відкритий
урок з використанням нетрадиційних
форм та прийомів
навчання.
8 клас.
Мета:
сформувати знання про географічне
положення зони мішаних лісів; дати
комплексну характеристику на основі
узагальнення та систематизації знань
про різні природні компоненти, їх
взаємозв’язок; удосконалювати навички
роботи з різними тематичними картами;
виховувати бережне ставлення до
навколишньої природи.
Тип
уроку: комбінований
з використанням ІКТ
Обладнання:
підручник, атлас, карта фізико –
географічного районування, карти
України: Фізична, кліматична, ґрунтів,
рослинності, мультимедійна презентація.
Опорні
та базові поняття: фізико
– геогравічна зона, фізико – географічний
край, фізико – географічна оласть,
природні компоненти, природоохоронні
території; бори, субори, сугрудки, груди,
рамени, березняки.
Географічна
номенклатура: Українське
Полісся; селище Рава – Руська; міста –
Львів, Золочів, Кременець, Шепетівка,
Житомир, Київ, Ніжин, Кролевець, Глухів;
фізико – географічні області, зони;
раніше вивчені об’єкти рельєфу,
гідрографії, адміністративні області.
Хід
уроку
-
Організаційний момент
-
Перевірка д/з
-
За картою районування вчитель оберає одну фізико – географічну область для кожного варіанта. Завдання учням: Назвіть одну за одною фізико – географічні одиниці вищого порядку, до складу яких входить обрана вчителем область. (1-в Харківська схилово – височинна облась;2-в Приазовська височинна область; 3-в Центральнокримська область, 4-в Чернігівське Полісся))або на які фізико – географічні одиниці поділяється Україна
-
Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок
Вчитель:
-
За якими ознаками можна дати комплексну характеристику певної території. Складіть план характеристики природної зони.
-
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Ви вже
знаєте багато особливостей природи
України. Сьогодні ми починаємо
узагальнювати та систематизувати,
конкретизувати їх для п’яти найбільш
відмінних між собою територій України.
Починаємо з півночі – із зони мішаних
лісів.
Поетична
хвилинка
Помандруймо
швидше в даль
Де зеленії
верхівки підпирають небокрай
Де берізка і
ялина, сосон край, старих дубів
Це є північ
України – зона мішаних лісів.
-
Вивчення нового матеріалу ( за допомогою випереджальних завдань для учнів, комп’ютерної презентації, з використанням звуків природи мішаних лісів, усної народної творчості та твору Лесі Українки «Лісова пісня»
-
Географічне положення (доповіда учень;розпочатий показ слайдів під природні звуки Полісся)
S~113
тис.км², 20% території України; на заході
має суцільне розповсюдження (вклинюється
центральна частина Волинської височини);
південна межа проходить поблизу Рава
– Руської, Львова, Золочева, Кременця,
Шепетівки, Житомира, Києва, Ніжина,
Кролевця, Глухова. (учень
показує на карті України)
-
Особливості природи. Учень:
-
Низовинний рельєф з поширенням льодовикових та водно – льодовикових форм рельєфу з піщаними та супіщаними відкладами. (зандри, морени)
Моренні
рівнини
- рівнини, які утворюються в результаті
накопичення моренних відкладів (суглинків
із включеннями пісків, гальки і валунів),
які переносяться і відкладаються
покривними льодовиками. Моренні
рівнини мають
складний
рельєф,
у якому
плоскі
ділянки перемежовуються
з
горбистими,
а зниження
зайняті
озерами й
болотами. Поширені
в місцях
прояву
давнього
покривного
зледеніння
(в Україні
- на Поліській
низовині).
Моренно
- зандрові
- рівнини,
які
утворюються
в результаті
сумісного
накопичення
моренних
(льодовикових)
і зандрових
(водно-льодовикових)
відкладів,
причому
останні
перекривають
перших.
Учень:
-
Клімат помірно – континентальний, літо вологе і тепле із середніми температурами липня +17+19ºС, зима відносно м’яка з середніми t
січня – 4,5ºС-8ºС; К (коефіцієнт зволоження)~2.( зачитування опису пір року в лісі з твору Лесі Українки «Лісова пісня»)
Весна:
по узліссі і на галявині зеленіє перший
ряст і цвітуть проліски та сон – трава.
Дерева ще безлисті, але вкриті бростю,
що от-от має розкритись. На озері туман
то лежить пеленою, то хвилює од вітру,
то розривається, одкриваючи блідо –
блакитну воду. Весняний вітер нетерпляче
зітхає, оббігаючи узлісся та розвіваючи
гілля плакучій березі.
Літо:
Листя на деревах стало темно матовим...,
озеро змаліло..., очерети скупо шелестять
скупим листям. На галявині...засаджено
городець. На одній нивці пшениця, на
другій – жито. На озері плавають гуси.
Трава на галявині чисто викошена, під
дубом зложений стіжок. По лісі калатають
клокічки – десь пасеться товар.
Осінь:
Хмарна, вітряна осінь... Вночі стогнуть
пугачі, регочуть сови, уїдливо хававкають
пущики. Раптом все покривається протяглим
сумним вовчим виттям, що розлягається
все дужче і враз обривається. Настає
тиша. Безлистий ліс майорить проти
попелястого неба чорною щетиною, а долі
по узліссі снується розтріпаний морок.
Зима:
Вітер збиває білий зимовий цвіт з дерев.
Цвіт лине, лине, далі переходить у густу
сніговицю. Коли вона трохи ущухла, видко
знову зимовий краєаид, з важким навісом
снігу на вітах дерев. Сніг падає і падає
без кінця...
Учень:
-
Густота річкової сітки 0,29 км/км², місцями до 0,5 км/км², багато боліт, озер, підземні води розташовані близько до поверхні. Серед безліч поверхневих вод є і озеро Нечимне, яке Леся Українка описала в своєму творі «Лісова пісня» (робота з підручником «Фізична географія України». В.Ю. Пестушко, Г.Ш. Уварова, ст. 188. Учень зачитує опис озера Нечимного).
Учень:
-
Переважають різновиди дерново – підзолистих та болотних ґрунтів.
Учень:
-
Характерні рослинні та тваринні угрупування лісів (бори, субори, сугрудки, груди, рамени, березняки), боліт, луків; лісистість – близько 30%.
Учень:
-
Поширені мішано – лісові, хвойно – широколисті ландшафти, болотні, в заплавах річок – лучно-лісові, болотні. Дедалі більше поширюються змінені та антропогенні ландшафти.
Учитель:
Леся Українка,
довго спостерігаючи та милуючись
навколишнім лісом, склала своє ставлення
до кожного окремого деревця і змалювала
це в драмі:
Я не знаю нічого
ніжного, окрім берези,
За те її сестрицею
взиваю;
Але вона занадто
вже смутна,
Я часто плачу,
дивлячись на неї.
От вільхи не
люблю – вона шорстка.
Осика все мене
чогось лякає;
Вона й сама
боїться – все тремтить.
Дуби поважні
надто. Дика рожа
Задирлива, так
само й глід, і терен...
А ясен, клен і
явір – гордовиті.
Калина так
хизується красою,
Що байдуже їй до
всього в світі.
Учень(легенди
про дерева Полісся):
Сосна
Часто
сосну називають перлиною лісу. Звідки
ж з’явилася на Поліссі ця струнка
красуня? Давні греки склали про неї
чудову легенду. У чарівну вродливу німфу
Пітіс закохався бог північних вітрів
Борей, що надумав перенести її до своїх
снігових володінь. Злякана німфа
звернулася до лісового бога Пана з
благанням сховати її, і той вкрив Пітіс
зеленим гіллям. Коли ж Борей почав шукати
німфу серед лісу, від його холодного
подиху померзли трави, опало листя з
дерев, лише зачарована красуня міцно
тримала свої шати, але задерев’яніла
від нестерпного холоду навіки. Сльози
Пітіс стали прозорою живицею.
Так розповідає
міф. Але сосна – дійсно дерево чарівне,
адже зростає вона і на пісках, і на бідних
ґрунтах, і на болотах, навіть на гранітних
скелях.
Деревина
сосни міцна, але м’яка, стійка до гниття.
Деревина сосни незамінна як у побуті,
так і промисловому виробництві. У народі
кажуть:»Що не соснина, то дім та хатина».І
це дійсно так: зроблені із сосни хати
не руйнуються понад 150 років! Насамперед
це заслуга живиці: її бактерицидні
якості використовували для бальзамування
померлих ще у Давньому Єгипті.
Під час окиснення
скипидару (перегнаної живиці) повітрям
утворюється озон: ось чому так легко
дихається у сосновому лісі.
Учень:
Слов’яни, які
жили в лісах, ставилися до дерев з великою
повагою. Ліси вважалися місцями
священними. Через дупла старих дерев
пролазили хворі люди, щоб відвести від
себе хворобу.
Існує
немало повір’їв про те, що душа після
смерті може перейти в дерево і тому в
давнину дерева не ламали, не рубали, а
лише збирали сухі гілки.
Учень:
-
характерні лісові тварини: козулі, лосі, дикі кабани, вовки, лисиці, рисі, куниці, зайці, білки, борсуки; птахи – лелека, глухар, тетерук, сова, дятел чорний, зозуля, горобці, синиця; жаби , ящірки, вуж звичайний, гадюка звичайна.
-
Фізико – географічні одиниці
Вчитель:
У межах
Поліського краю 5 областей, що змінюються
із заходу на схід, та 1 – Мале Полісся
розташоване на заході південніше
Волинського та Волинської височини.
(робота
з атласом та контурною картою; учні на
контурних картах позначають межі
природних областей)
4.
Проблеми зони.
Колективна
робота учнів з підручником ст. 190 Учні
за текстом підручника визначають
проблеми зони
Несприятливі
природні процеси: заболочування,
перезволоження, ерозія, карстово –
провальні процеси. Вони посилюються
внаслідок господарської діяльності
людини (вирубування лісів, осушення
боліт, інтенсивний випас худоби тощо).
Катастрофічний вплив наслідків аварії
на Чорнобильській АЕС.
5.
Природоохоронні заходи, Природоохоронні
території
(робота з картами
атласу ст. 30-31)
Догляд
за лісом та лісовідновленням, збереження
лісової фауни охорона атмосферного
повітря в промислових центрах, насадження
дерев і кущів для закріплення розвіюваних
пісків, рекультивація земель порушених
кар’єрами, збереження боліт, як джерел
живлення річок.
Природноохоронні
території: природні заповідники,
національні парки, заказники, пам’ятки
природи.
-
Закріплення вивченого матеріалу
Цікавими і
змістовними були доповіді. А зараз
перевіримо, чи багато ви запам’ятали
з того, що почули.
-
Гра «Правда – неправда».
(учитель
зачитує певне підтвердження, що стосується
теми, а учні говорять, правдиві ці
свідчення чи ні.)
-
Природна зона мішаних лісів займає найбільшу площу серед природних зон України.
-
Рельєф зони мішаних лісів переважно височинний.
-
Українське Полісся – найбільш зволожена природна зона.
-
На Поліссі поширені сосново – дубові ліси.
-
Грунти Полісся відзначаються значною родючістю.
-
Серд природоохоронної діяльності переважає – боротьба зі зсувами.
-
Літературно – природнича вікторина
(Клас
ділиться на дві групи. Виграє та група
яка перша піднімала руку і давала
правильну відповідь)
-
Яке озеро стало прототипом місця дії «Лісової пісні» Л. Українки? (оз. Нечимне)
-
В якій природній зоні розташоване це озеро? (Мішаних лісів)
-
Хто зайвий у названому логічному ланцюжку – козуля, лось, дикий кабан, верблюд, рись? (Верблюд)
-
Яке дерево Мавка називає своєю сестрицею? (Березу)
-
Підсумки уроку
Прийом «Мікрофон»
Коротко сформулюйте
вивчене впродовж уроку
-
Домашнє завдання
1.
Опрацювати
§ 35
Немає коментарів:
Дописати коментар